1. یک اکسترودر از چه اجزایی تشکیل شده است؟

قسمت‏های مختلف یک اکسترودر بدین شرح می‏باشد:

1. سیلندر : سیلندر  اکسترودر معمولا به صورت تراشکاری از آلیاﮊ های فولادی ساخته می شود.این سیلندر ها دارای سختی بالا و جداره ضخیم می باشند.همچنین به منظور مقاومت در برابر سایش سختکاری سطحی بر روی آنها انجام می شود.

به قسمت تغذیه انتهایی سیلندر (که معمولاً جداگانه ریخته می‏شود)یک ورودی نصب شده است و معمولاً دارای یک واحد خنک‏کننده می‏باشد تا از ذوب شدن پلیمر در این قسمت

جلوگیری کند.در ادامه عکس سیلندر به همراه مارپیج آمده است.

 

 

2. مکانیزم گرمایش و خنک‏کاری سیلندر: سیلندر باید به وسیله‏ی ابزاری خاص در مقابل گرفتن و از دست دادن بیش از حد گرما محافظت شود. در نتیجه هیترهایی با طراحی‏های متفاوت ساخته شده‏اندکه معروفترین انها آلمینیوم ریخته گری شده می باشد.دو نیمه هیتر به سیلندر گیره شده اند تا سطح تماس مناسبی را بین آلومینیم و فلز سیلندر به وجود

آورند. جذب حرارت نیز یا توسط هوا و یا توسط سیال مایع سرد شده صورت می‏گیرد.

هیترها  در هر ناحیه (Zone) چیده می‏شوند معمولاً 4 یا 5 ناحیه برای یک اکسترودر با نسبت L/D 24:1 وجود دارد. سیستم‏های جانبی برای جذب گرما چاه گرمایی به وجود می‏آورند. شاید ساده‏‏ترین راه٬ نصب یک فن یا دمنده در هر ناحیه باشد تا هوای اطراف سیلندر گرمای آن را جذب کرده و به  اطراف منتقل کند. این فن می‏تواند به صورت اتوماتیک و یا دستی خاموش روشن شود وقتی که جذب گرمای بیشتری لازم است از مایع خنک‏شده استفاده می‏شود.                                

 

 

3. سیستم کنترل دمای سیلندر: هر ناحیه از اکسترودر و همچنین قالب آن باید در یک دمای خاص کار کند که به فرایند موردنظر بستگی دارد. معمولاً دما توسط ترموکوپل‏های حساسی اندازه‏گیری می‏شود که در سوراخی  در بدنه‏ی سیلندر که تا نزدیکی سطح داخی سیلندر مته شده است (سوراخ راه به در نیست) تعبیه می گردد.

 

. گازگیر: بعضی پلیمرها حاوی مقدار کمی منومر سبک، بخار آب و گازهای محبوس شده می‏باشند که به طور مضری بر محصولات تاثیر می‏گذارند. اینها می‏توانند توسط یک منفذ بر روی سیلندر خارج شوند.

5. مارپیچ: درون سیلندر  مارپیچ دوار وجود دارد که مواد اولیه را در طول سیلندر به حرکت در می‏آورد. مارپیچ از آلیاﮊ های فولاد تراشکاری می شود.در طول ساخت مارپیچ چند مرحله عملیات حرارتی صورت می گیرد.همچنین در پایان همانند سیلندر سختکاری سطحی انجام می شود.

 

6. گیربکس و بلبرینگ کف گرد: گیربکس توسط کارخانه‏ی سازنده‏ی اکسترودر تهیه می‏شود.  گیربکس ها به دو صورت افقی یا عمودی طراحی می شوند و محفظه آنها از طریق ریخته‏گری   یا جوشکاری تولید می شوندچرخدنده های این گیربکس ها می تواند به صورت هلیکال ویا حلزونی باشد. عموما اکسترودر ها با قطر سیلندر بیش از mm 65 از گیربکس دو مرحله‏ای برای کاهش دور استفاده می‏کنند.

 

 

 

 

Fatal error: Call to undefined function apache_getenv() in /var/www/vhosts/karalooleh.ir/httpdocs/APPs/DCMS/DCMSUtils/Statistic/tpro.php on line 31